Najważniejsza jest decyzja

Ośrodek dla alkoholików to miejsce, które daje szanse na powrót do normalnego życia bez alkoholu. Leczenie alkoholizmu to nie jest jednak po prostu usługa, z której można by skorzystać i cieszyć się rozwiązaniem wszystkich swoich problemów. Ośrodek dla alkoholików to szansa, wsparcie własnych decyzji oraz ułatwienie podejmowanych samodzielnie działań. Nikt za nikogo innego nie wytrzeźwieje.

Zrozumienie w ośrodku dla alkoholików

Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych pozwala się spotkać z ludźmi, którzy rozumieją, że alkoholizm to choroba, a nie tylko wada charakteru, chociaż wszystko zaczyna się od własnych złych decyzji. W ten sam jednak sposób może się to skończyć. Ośrodek dla alkoholików przyjmuje tylko osoby, które podjęły samodzielną decyzję o skończeniu z alkoholem.

Taka decyzja to gwarancja, że ośrodek dla alkoholików nie będzie podejmował wysiłków za swoich podopiecznych, ale razem z nimi. Terapia jest możliwa tylko wtedy, kiedy główny zainteresowany wykazuje realne chęci, nie tylko deklarowane zainteresowanie rozwiązaniem problemu.

Jaka jest skuteczność leczenia?

Terapia alkoholowa prowadzona przez ośrodek dla alkoholików może być skuteczna. Ośrodki leczenia alkoholizmu działają bowiem nie przez ostracyzm, ale poprzez zrozumienie i wsparcie. Osoba uzależniona traktowana jest nie jako jednostka dysfunkcyjna, która tkwi w błędzie, ale jako ktoś, kto podjął się heroicznej walki, by wyjść ze swojego nałogu.

Alienacja zastąpiona jest inkluzyjnością, a ocenianie wyparte zostaje przez zrozumienie. Cały czas motorem zmiany pozostaje osoba uzależniona, ale ma ona znacznie większe szanse na sukces w odpowiednim otoczeniu.