Co wybrać – giełdę czy kantor bitcoin?

Co wybrać - giełdę czy kantor bitcoin?

Kryptowaluty, czyli tak zwane waluty wirtualne, są znane od dobrych kilku lat. Tą najważniejszą, od której wszystko się zaczęło jest oczywiście bitcoin, który określany jest skrótem btc. Osoby dopiero planujące rozpocząć swoją przygodę z bitcoinem często zadają pytanie gdzie kupić bitcoin. Okazuje się, że w grę wchodzą dwa miejsca: kantor bitcoin oraz giełda bitcoin.

Co wpływa na kurs bitcoin?

Zanim odpowiemy na pytanie gdzie kupić bitcoin zacznijmy od tego, że kurs bitcoin – podobnie jak tradycyjnych walut – nie jest stały. Zależy od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest zainteresowanie bitcoinem. Im więcej osób chce walutę btc kupić, tym kurs bardziej idzie w górę. Tym, co również ma znaczenie jest podaż. Kiedy ilość btc na rynku jest naprawdę duża, a z zakupem nie ma problemu, kurs zaczyna spadać. Kiedy jednak bitcoin znika, staje się walutą niszową, kurs zaczyna gwałtownie rosnąć.

Giełda bitcoin czy kantor bitcoin?

Początkującym poleca się kantor bitcoin, który jest miejscem zdecydowanie bardziej bezpiecznym. Zakup kryptowaluty w kantorze jest banalnie prosty i nie nastręcza większych problemów. Co ważne, stawiając na kantor bitcoin, kryptowalutę kupujemy od jednej, konkretnej osoby, która jest właścicielem kantoru. Transakcja jest w pełni bezpieczna. Giełda bitcoin to już inna rzeczywistość. Wybieramy ofertę, która najbardziej nam odpowiada. W przypadku giełdy nie kupujemy od jednej osoby. Właściciel giełdy nie ma wpływu na ceny oferowane przez konkretne osoby wystawiające btc na giełdzie.

Gdzie kupić bitcoin to pytanie, na które odpowiedź wcale nie jest trudne. Warto jednak pamiętać, że kantor i giełda bitcoin różnią się od siebie.